08055C104KAT2A
0805 100nF 50 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
ECAD Model:
Mfr. Name: KYOCERA AVX
Standard Pkg:
Date Code: 2542
Product Specification Section
KYOCERA AVX 08055C104KAT2A - Technical Attributes
Attributes Table
Capacitance: 100nF
Dielectric: X7R
Rated Voltage: 50V
Tolerance (%): ±10%
Dissipation Factor: 10%
Capacitance Change Rate: ±15%
Operating Temp Range: -55°C to +125°C
Insulation Resistance: 100GΩ
Case Size: 0805 (2012 Metric)
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
X7R Dielectric Ceramic Capacitors
The 08055C104KAT2A is a 0805 (2012 metric) package 50 volt X7R dielectric 100,000 pF capacitor with a tolerance of +/- 10%.  The 08055C104KAT2A has plated Ni (Nickel) and Sn (Tin) termination and comes in 7 inch reels (for other packaging options see related products).