RTS6BS16N26P03
Ecomate® Aquarius™ Series Plug with Cord Grip 26 Position Size 16Pin Contact
ECAD Model:
Mfr. Name: Amphenol Sine Systems
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2307
Product Specification Section
Amphenol Sine Systems RTS6BS16N26P03 - Technical Attributes
Attributes Table
Type: CPC-Connector
Style/Orientation: Free Hanging Plug
No of Positions: 26
IP Rating: IP67 / IP69
Material: Thermoplastic
Voltage Rating: 250V
Current Rating: 7.5A
Operating Temp Range: -40°C to +125°C